Početna strana > Hronika > Saradnici američke ambasade pratili građane Švedske i Norveške
Hronika

Saradnici američke ambasade pratili građane Švedske i Norveške

PDF Štampa El. pošta
sreda, 10. novembar 2010.

Kako saopštavaju vladini izvori, saradnici ambasade SAD u Švedskoj pratili su građane ove zemlje bez znanja lokalnih vlasti.

Prema podacima navedenih izvora, praćenje je bilo započeto još 2000. godine, i imalo je sistematski karakter. Sve dobijene informacije, fotografije i lični podaci pojedinih švedskih grašana predavani su rukovodstvu SAD u Vašington. I ovde je umesno istaći da skandal koji se razbuktao u Švedskoj nema karakter pojedinačnog slučaja. Ovih dana agecija Frans-Pres, pozivajući se na danski kanal TV-2 Njuz saopštila je da su se Amerikanci bavili ilegalnim sakupljanjem informacija o građanima Norveškog kraljevstva.

Po verziji novinara Agencije Frans-Pres, praćenjem se bavila grupa od 15-20 stanovnika Norveške, koju je zavrbovala ambasada SAD u Oslu. Norveško izdanje Foriner, koje se takođe poziva na TV-2 Njuz precizira da su praćena sva lica koja su izazivala sumnju američke ambasade. Norveško ministarstvo inostranih poslova već se sastalo sa predstavnicima američke ambasade, mada nikakva jasna objašnjenja nisu bila dobijena. U međuvremenu, Foriner saopštava da je situaciju već prokomentarisao zamenik državnog sekretara SAD za veze sa javnošću Filip Krouli. Po njegovim rečima, praćenje je zaista vođeno, ali zvanični Oslo je bio o njemu obavešten.

Kako nam se čini, u datom slučaju nije tako važno da li su SAD uz dozvolu lokalnih vlasti ili bez nje pratili Norvežane, isto kao i Šveđane. Važna je sama činjenica da Amerikanci bez ikakve griže savesti organizuju praćenje i sakupljanje podataka o građanima suverenih država Evrope. Čak svojih saveznika iz NATO-a, što se tiče Norveške. SAD, po svemu sudeći, smatraju normalnim kršenje sloboda i ljudskih prava građana drugih država. Očigledno Vašingtonu je već malo to što ogranizuje totalno praćenje svojih građana, koje postaje sve strože i opširnije.

Kako je nedavno saopštio list Njujork Tajms, pozivajući se na informisane izvore u federalnoj vladi, američke specijalne službe i administracija predsednika SAD pripremaju popravke zakona koji obavezuje telekomunikacione kompanije da daju vlastima mogućnost prisluškivanja telefonskih razgovora svojih građana. Paralelno Bela kuća razrađuje nova pravila regulisanja pristupa američkih građana Internetu. Svoje akcije zvanični Vašington opravdava težnjom da pooštri borbu protiv terorizma. U praksi ispada da američke vlasti vrše dosledno i metodično kršenje prava svojih građana.

Tako se američki etalon poštovanja ljudskih prava i sloboda, kojim se tako ponose SAD, u praksi pretvara u njegovo stalno kršenje u političkoj, građanskoj i socijalnoj sferi. Između ostalog, da podsetimo da se Vašington do danas nije pridružio nizu osnovnih međunarodnih sporazuma o ljudskim pravima. SAD ne bi bile primljene u sastav Saveta Evrope, pošto je u zemlji u mnogim državama očuvana smrtna kazna. Moguće da su, uzimajući sve to i mnogo toga drugog u obzir, pravobranilačke organizacije kao što je Amnesti Internešnl i Hjumen rajts voč više puta su izjavljivale da SAD nemaju nimaju nikakvo pravo da pretenduju na ulogu lidera u oblasti zaštite ljudskih prava. One, naprotiv, pružaju primer sveopšte dopuštenosti kršenja međunarodnog prava drugim zemljama. Poslednji skandali u Švedskoj i Norveškoj kao da dokazuju da to i jeste tako.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner